Najlepsza żywność od lokalnego producenta

Na świecie wciąż rozwija się moda na naturalną żywność. Właściwie nie powinna to być moda, a normalny sposób odżywiania się. Wyjaśniamy skąd brać naturalne produkty żywnościowe i na co należy zwrócić uwagę przy ich kupowaniu.

Czym jest naturalna żywność

Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne, aby jak najdłużej zachować zdrowie, dobrą kondycję i sprawny umysł. Jednak zdrowe odżywianie to nie tylko właściwie skomponowana i dobrze zbilansowana dieta. To przede wszystkim dobre jakościowe, naturalne produkty.

Jako żywność naturalną określa się jedzenie, które jest:

  • naturalne;
  • bez środków konserwujących;
  • bez dodatków ulepszających typu barwniki; wzmacniacze smaku itp.;
  • uprawiane i hodowane w sposób ekologiczny;
  • potwierdzone certyfikatem właściwej instytucji.

Uprawa ekologiczna oznacza, że rolnik czy ogrodnik nie stosuje sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin. Ekologicznie hodowane zwierzęta powinny być karmione paszami naturalnymi, najlepiej wytwarzanymi we własnym gospodarstwie oraz muszą mieć zapewniony wysoki dobrostan. Oznacza dostęp do wybiegów, pastwisk, ciągłą dostępność wody i paszy.

Naturalna żywność jest niewątpliwie zdrowsza, choć zwykle droższa. Jednak dostarcza wszelkich substancji, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki spożywaniu żywności naturalnej organizm funkcjonuje właściwie. Jego odporność na choroby i stres jest większa niż przy odżywianiu się byle czym. Zmniejsza się natomiast podatność na reakcje alergiczne.

Stawiaj na lokalność

Obecnie prawie w każdym sklepie spożywczym jest półka ze zdrową żywnością. Jednak nie każdy leżący tam produkt to naturalna żywność. Zawsze należy sprawdzić, czy produkt ma odpowiedni certyfikat, który świadczy o tym, że pochodzi z ekologicznej produkcji.

Wielu specjalistów od odżywiania twierdzi, że najzdrowsze jest jedzenie pochodzą z najbliższej okolicy. Dlatego warto poszukać w okolicy sprawdzonych dostawców naturalnej żywności. Zwykłe ziemniaki, które uprawia ekologicznie lokalny rolnik mogą się okazać o wiele zdrowsze dla organizmu niż polecane przez niektórych dietetyków sprowadzane z daleka bataty.

Szybko się też okaże, że w okolicy można kupić wiele interesujących naturalnych produktów. U lokalnego rolnika znajdą się takie rarytasy jak brukiew czy różne odmiany kapusty, rozmaite sery, świeże ekologiczne jaja. Na pewno są też dobre pasieki, które produkują wspaniały miód.

Dlatego warto sięgać po naturalne produkty żywnościowe, które produkuje lokalny rolnik w najbliższej okolicy.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com