Czy opłaca się kupować ekologiczne warzywa?

Warzywa zjadamy każdego dnia. Nawet jeśli nie jest to spożycie bezpośrednie to z pewnością znajdziemy je nawet w składnikach, z których  przygotowuje się desery czy dania obiadowe. Warzywa ożywiają kuchnię, podnoszą walory smakowe potraw i wzbogacają je o cenne witaminy. Warto jednak podkreślić, że warzywa z supermarketu nigdy nie dorównają tym, które pochodzą z ekologicznej uprawy i są wolne od sztucznych dodatków. Przy zakupie warzyw warto zwracać uwagę na ich pochodzenie i sposób uprawy.

Ekologiczne warzywa, czyli jakie?

Ekologiczne warzywa to takie, które pochodzą z upraw wolnych od sztucznych nawozów i oprysków. W tego typu hodowli stosuje się wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczalne w uprawach ekologicznych, po utrzymaniu zalecanego okresu karencji. Takie warzywa zaoferuje nam zwykle lokalny rolnik (https://ranozebrano.pl/), można je też kupić w ekologicznych sklepach czy na straganach. Ekologiczne uprawy nie są duże, dlatego też ich produkty nie trafiają na masowy rynek. Są osoby, które decydują się na samodzielną uprawę warzyw i owoców, dzięki temu wiedząc, co tak naprawdę spożywają. Jest to opcja dla osób, które mają wolny czas i chęci do pracy na wsi.

Zalety ekologicznych upraw

Każdy lokalny rolnik potwierdzi, że najwyższej jakości są ekologiczne warzywa uprawiane na naturalnym nawozie, bez żadnych sztucznych dodatków i genetycznych modyfikacji. W produkcji zwykle wykorzystuje się kompost, oborniki nawozy mineralne. Pozwalają one na uzyskanie w pełni naturalnego plonu, który jest znacznie smaczniejszy, niż warzywa pochodzące z marketów. Może i warzywa ekologiczne nie są idealne pod względem wizualnym, jednak są bardziej odporne na niekorzystne warunki i można je przechowywać nawet do kilku miesięcy. Marchew, buraki czy pietruszka rosnące w czystej okolicy i mające podany wyłącznie naturalny nawóz, nie kumulują metali ciężkich i pestycydów. Są bogate w witaminy i sole mineralne, a więc zapewniają solidną dawkę prozdrowotnych substancji odżywczych.

Jak rozpocząć własną uprawę?

Własna uprawa jest trudna, jednak możliwa. Należy przygotować kawałek ziemi pod uprawę – jesienią zrywa się darń, przekopuje glebę i dodaje do niej kompost lub obornik. Nawożenie można powtórzyć również wiosną, tuż przed sadzeniem lub siewem roślin. Tak przygotowana działka pozwala na rozpoczęcie uprawy, będzie wymagała jednak regularnego usuwania chwastów, spulchniania ziemi i w razie suszy, również podlewania. Ekologiczna uprawa warzyw wymaga poświęcenia wolnego czasu oraz typowo fizycznej pracy na działce, jednak efekty są tego warte.

Biznes zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com